Historia

Koło Łowieckie zostało założone w 1954 roku jako Koło Łowieckie nr 1 w Mirosławcu. Swoją statutową działalność rozpoczęło 13 kwietnia 1955 roku kiedy to na pierwszym walnym Zgromadzeniu członków -założycieli, wybrano pierwszy Zarząd Koła. Członkami, założycielami koła byli leśnicy pracujący w Rejonie Lasów Państwowych w Mirosławcu, a Koło liczyło wówczas 14 członków. Pierwszy Zarząd Koła Łowieckiego Nr 1 ukonstytuował się następująco:

  1. Przewodniczący – Kol. Augustowski Edward
  2. Łowczy Koła – Kol. Boral Kazimierz
  3. Sekretarz – Kol. Walczak Edmund
  4. Skarbnik – Kol. Jurczys Stanisław

9 stycznia 1960 roku, Koło Łowieckie nr 1, zgodnie z  przyjętym przez członków statutem zmieniło nazwę na Koło Łowieckie „Wieniec” w Mirosławcu i zostało pod tą nazwą zarejestrowane w Rejestrze Kół Łowieckich w Prezydium PRN w Wałczu. Z chwilą powstania, Koło otrzymało w 10-cio letnią dzierżawę dwa obwody łowieckie leśno-polne o pow. 13,300 ha położone na południowy zachód od Mirosławca. Obwody te administracyjnie leżały w granicach byłych nadleśnictw Orle, Biały Zdrój i Krępa. Tereny łowieckie naszego Koła leżące w dorzeczu rzeki Drawy, w swoim początkowym okresie „władania” przez Koło miały zupełnie inny charakter, kształt i wygląd niż obecnie. Przyczyny tych zmian, które ukształtowały obecny obraz łowisk były, prowadzone przez leśników w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku, olbrzymie zalesienia, które spowodowały wzrost lesistości i powstanie znacznej ilości młodników będących idealną ostoją dla zwierzyny. Tereny łowieckie naszego Koła posiadają  przewagę obszarów leśnych nad polnymi. Pod względem siedliskowym tak lasy jak i pola charakteryzują się ubogimi glebami co szczególnie widać w składzie gatunkowym lasów gdzie dominuje sosna. Niewielkie ilości borów mieszanych oraz lasów liściastych, liczne enklawy pól, łąki śródleśne oraz jeziora takie jak Łowicz, Kosiakowo, Orle Duże i Małe, Giżyno, Studnica i Sadowa a także dwie rzeki Korytnica i Stawica urozmaicają łowiska kształtując ich niezapomniany charakter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>